Hydraulik Instalator w Poznaniu

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Hydraulik-Instalator Poznań  


 

Grzejnik o odpowiednich rozmiarach dopasowanych do miejsca montażu, o wysokiej, jakości wykonania i odpowiednim kolorze może idealnie współgrać ze stylem pomieszczenia, a nawet nadać mi indywidualny i wyjątkowy charakter. Różnica pomiędzy grzejnikami wynika z konstrukcji, sposobu pracy, wydajności cieplnej i jakości wykonania.

Odpowiednie modele różnią się między sobą również stosunkiem oddawania ciepła poprzez konwekcję (przechodzenie i ogrzewanie powietrza przez grzejnik, a następnie rozchodzenie się po mieszkaniu) i promieniowanie (ciepło oddawane bezpośrednio przez nagrzaną powierzchnię grzejnika).

Pierwszą grupę stanowią grzejniki członowe. Zbudowane są z jednakowych elementów, tzw. żeberek lub ogniw. Mogą być żeliwne, aluminiowe lub stalowe.

Żeliwne – ich niewątpliwą zaletą jest odporność na korozję oraz zmiany ciśnienia w instalacji. Charakteryzują się dużą pojemnością wodną oraz małą przewodnością ciepła, co sprawia, że posiadają dużą bezwładność cieplną -powoli się nagrzewają, ale też powoli stygną.

Aluminiowe – posiadają małą pojemność wodną i bardzo dobrą przewodność, ciepła, dzięki czemu szybko reagują na zmiany temperatury w instalacji. W przeciwieństwie do grzejników żeliwnych są podatne na wystąpienie korozji, – dlatego nie należy łączyć ich z miedzianą instalacją.

Stalowe – z wyglądu przypominają grzejniki żeliwne. Posiadają dużą pojemność wodną, ale ich moc jest mniejsza niż innych typów grzejników o podobnych rozmiarach.

Drugą grupę stanowią stalowe grzejniki płytowe. Wytwarzane są z blachy stalowej, zgrzewanej tak, aby tworzyły się kanały, przez które przepływa gorąca woda. Mają małą bezwładność cieplną. Charakteryzują się dużą powierzchnią, co sprawia, że duża część ciepła jest oddawana poprzez promieniowanie.

Grzejniki konwektorowe oddają ciepło głównie poprzez konwekcję. Ich konstrukcja zapewnia swobodny dopływ zimnego powietrza od dołu, ogrzewanie podczas przechodzenia przez grzejnik i wypływanie już nagrzanego powietrza górną kratką nawiewną. Powinny być umieszczane pod parapetem, który zagina strumień ciepłego powietrza i jednocześnie zabezpiecza ścianę powyżej grzejnika przed zabrudzeniem. Aby powietrze mogło dobrze cyrkulować w jego obrębie, grzejniki te nie powinny być niczym przysłonięte.

Popularne w ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe również posiada odpowiedni typ grzejnika. Wykonany jest on z rur rozłożonych pod posadzką, położonych na styropianie i przykrytych kilkucentymetrową wylewką. Taki typ ogrzewania zapewnia najbardziej równomierne ogrzanie pomieszczenia.

Ostateczny wybór grzejników powinien uwzględniać samą aranżację pomieszczenia (rozmiar okien, pomieszczenia, rodzaj podłogi), jak i istniejący projekt lub wskazówki instalatora dokonującego montażu, który odpowiednio oceni warunki panujące w pomieszczeniu i dobrze odpowiedni typ grzejnika